Модерното време в международните отношения започва с Вестфалския конгрес, поставил края на Тридесетгодишната война през 1648 г. Тогава за първи път в международното право се утвърждава принципът на уважение на суверенитета на държавите. Оттогава насетне историята на международните отношения е история на взаимодействието на суверенни държави, които се признават взаимно, независимо дали поддържат мирни отношения, или са в състояние на война. Също така модерните държави следват своите интереси и могат да не се съобразяват с интересите на другите държави. Това означава, че суверенитетът ще е съпътстван и от висока конфликтност.
Новият световен ред и суверенитетът За книгата на Милан Миланов „От Вестфалия до Багдад. Суверенитетът и въоръжената хуманитарна интервенция в условията на новия световен ред”, ГорексПрес, София, 2009, 254 с.
-
-
- NAME: Antony Todorov
-
INVERSION
-
E-MAILinfo@polstud.eu
-
INSTITUTIONChairman of the Management Board of the Bulgarian Association for Political Sciences
-
COUNTRYБългария
-
Магистър по международни отношения, Висш икономически институт, София (1983). Кандидат на историческите науки (1988). Доктор на политическите науки (2009). Професор по политология (2012)в НБУ. Бил е гост-професор в Букурещкия университет, в Свободен брюкселски университет, Брюксел, в Бургундския университет (Дижон). Гост-преподавател във Франкофонското училище за администрация и управление. Член на националния консултативен съвет на Дипломатическиs институт към Министерството на външните работи. Член е и на УС на Международния център за социални науки в гр. Библос (Ливан). Кавалер на Ордена на академичните палми (Франция). Кавалер на Националния орден за заслуги (Франция).
-
SUBJECT